ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ – ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

Tο Εσπερινό Γυμνάσιο Αμαλιάδας ανταποκρινόμενο στις προοπτικές που διανοίγει το Κοινωνικό Σχολείο, συνεχίζει δυναμικά τις δράσεις του για την αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών και κρίσιμων καταστάσεων.

Στο Κοινωνικό Σχολείο η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, πέρα από τα γνωστικά τους αντικείμενα, αποτελεί στοιχείο ουσιαστικής ολοκλήρωσής τους. Η γνώση παροχής πρώτων βοηθειών από όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας είναι πολύ σημαντική,   ιδιαίτερα, αν λάβουμε υπόψη την πολυπλοκότητα της σύγχρονης σχολικής ζωής και το πλήθος των αστάθμητων παραγόντων που μπορούν να οδηγήσουν σε κάποιο ατύχημα.

Έτσι, με την άρτια και μεθοδική καθοδήγηση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, οι καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες του σχολείου μας έλαβαν πολύτιμες γνώσεις με βιωματικό τρόπο, υποδυόμενοι οι ίδιοι άλλοτε τους ασθενείς και άλλοτε τους διασώστες, για την αντιμετώπιση περιστατικών λιποθυμίας-απώλειας αισθήσεων, πνιγμονής, καταγμάτων, τσιμπημάτων-δηγμάτων εντόμων και ζώων, αιμορραγιών και κακώσεων μαλακών μορίων.

Γνώσεις, οι οποίες μπορούν να αποβούν ιδιαίτερα σημαντικές σε μια περίπτωση ανάγκης και ειδικότερα στον ευαίσθητο χώρο του σχολείου.

Κατέβασε τις Σημειώσεις Α΄ Βοηθειών του
Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού